Jak zlikwidować uczucie pełności na żołądku po jedzeniu?

Jak zlikwidować uczucie pełności na żołądku po jedzeniu?

Nieregularne posiłki, zła dieta, pośpiech przy jedzeniu a nawet stres mogą być przyczyną wielu dolegliwości żołądkowych, związanych z naszym trybem życia. Dyskomfort po posiłku w postaci pełności i ucisku na żołądku to uczucie które jest nieprzyjemne, uciążliwe, a nawet może wywołać odruch wymiotny. Aby uporać się z tym problemem należy poznać jego przyczyny i je wyeliminować.

Uczucie pełności po jedzeniu – przyczyny

Przyczyny możemy podzielić na medyczne i dietetyczne. Do przyczyn medycznych zaliczamy wszelkie zaburzenia trawienia i choroby układu pokarmowego. Z tymi przyczynami powinniśmy się zwrócić do lekarza specjalisty. Natomiast jeżeli przyczyną pełności po posiłku są błędy dietetyczne, warto zwrócić uwagę na to co spożywamy, w jakich ilościach oraz w jakim czasie. Dokładne wskazania dietetyczno-zdrowotne mogą zmniejszyć i zlikwidować to meczące uczucie.

Jak pozbyć się uczucia pełności na żołądku – dieta

Dieta jest sprawą indywidualną, ale eliminacja pewnych produktów z naszego jadłospisu może pomóc w pozbyciu się uczucia pełności po jedzeniu. Do takich produktów niewątpliwie należą tłuste produkty z dużą zawartością tłuszczów trans czyli utwardzanych olejów roślinnych, pokarmy smażone grillowane oraz te wysoko przetworzone. Unikanie ostrych przypraw, używek oraz napojów gazowanych to zmniejszenie ucisku na żołądku i lepszego samopoczucia. Zamiast tych produktów warto wprowadzić do diety pokarmy, które zmniejszają pełność w brzuchu. Do takich produktów zaliczamy te z dużą ilością błonnika, czyli o niskim i średnim indeksie glikemicznym np. chleb razowy, kasza gryczana lub jęczmienna oraz warzywa gotowane na parze lub surowe. Wprowadźmy do diety lekkostrawne ryby, chude mięsa, sery i mleko. A słodkie, gazowane napoje zamieńmy na czystą niegazowaną wodę.

Pełność w brzuchu a ruch i spacer

Przy stole, kiedy nie liczymy ilości zjedzonego jedzenia, ale delektujemy się jego smakiem, w pewnym momencie może wystąpić uczucie ciężkości w podbrzuszu. Uczucie to może narastać i przeszkadzać, dlatego w sposób szybki możemy się go pozbyć wychodząc na spacer. Sprawdzonym sposobem na zlikwidowanie tego problemu jest ruch i spacer. W ruchu i pozycji wyprostowanej dajemy większe szanse żołądkowi na lepszą pracę i trawienie. Lekka gimnastyka, spacer wolnym krokiem już po kilku minutach przyniesie ulgę i poprawi perystaltykę jelit.

Jak zlikwidować uczucie pełności na żołądku – inne metody

Osoby które borykają się z problemem pełności w brzuchu mogą wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się tego uczucia. Zaliczamy do nich picie mieszanek ziołowych oraz mocnych herbat nie słodzonych, żucie przypraw takich jak koper włoski czy kminek, wypicie filiżanki czerwonej herbaty lub naparu z dziurawca które pobudzą wydzielanie soków trawiennych. Spożywanie posiłków w wolnym tempie, bez pospiechu z dokładnym przeżuwaniem jedzenia, unikanie stresu i podjadania słodkości to sprawdzone sposoby na unikanie dolegliwości z występowaniem uczucia pełności po jedzeniu. Zaleca się także dla osób z tym problemem wypicie szklanki wody z cytryną i imbirem przed snem , która reguluje i stabilizuje poziom cukru we krwi oraz wspomaga trawienie.