Ból nadgarstka może mieć rozmaite podłoże i występować niezależnie od wieku. Jego występowanie może ograniczać lub zupełnie sparaliżować pracę dłoni i stanowić przyczynę dużego dyskomfortu. Ważne, by zauważyć pierwsze objawy nadwyrężenia nadgarstka oraz podjąć odpowiednie kroki, w celu przywrócenia jego pełnej sprawności.
Nadgarstek jest bardzo złożonym i delikatnym stawem, przez co jest podatny na urazy. Łatwo o jego kontuzję podczas uprawiania sportu (np. tenisa czy ćwiczeń na siłowni), upadku czy wielokrotnie w ciągu dnia wykonywanych czynności, wymagających jego zaangażowania. Przeciążenie nadgarstka dotyka często osoby pracujące w biurze, ponieważ codzienne czynności takie jak prozaiczne pisanie na klawiaturze czy używanie myszki, wymusza nienaturalną pozycję dłoni.
Przeciążenie nadgarstka – leczenie
W przypadku urazów nadgarstka, stosunkowo łatwo można wykonać wstępną diagnostykę. Jednym z przykładów na ćwiczenie sprawdzające kondycję stawu, może być wygięcie nadgarstków ku górze i sprawdzenie, czy zdołamy w tej pozycji wytrzymać minutę. Pojawienie się drętwienia może oznaczać problem z nerwem półśrodkowym. W przypadku dużej bolesności stawu i ograniczenia ruchomości, warto zgłosić się po opinię do fizjoterapeuty lub lekarza.
Najczęściej jednak, jeśli problem nie ma głębszego podłoża takiego jak dna moczanowa, gangliony, czy zwyrodnienia stawów, problem będzie bardziej prozaiczny. Może wynikać z czasowego nadwyrężenia nadgarstka, lekkiego urazu bądź zapalenia wewnątrz stawu.
Ból nadgarstka – domowe sposoby
W przypadku mniejszej dolegliwości, najważniejsze będzie ograniczenie aktywności stawu i unikanie wykonywania czynności wymagających siły. W przypadku nadwyrężenia nadgarstka zazwyczaj głównym problemem jest powstawanie mikrourazów w ramach struktury stawu, które zwyczajnie potrzebują czasu na regenerację. Zalecane będzie w tym przypadku postępowania zachowawcze, włącznie z unieruchomieniem stawu oraz odciążeniem go poprzez zastosowanie stabilizatorów – opasek czy ściągaczy. Tego typu produkty możesz kupić w sklepach ze sprzętem i akcesoriami do rehabilitacji, np. na https://sportowa-regeneracja.pl/Sciagacze-i-stabilizatory-c18. W przypadku obrzęku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się maści, które poza działaniem przeciwzapalnym przyniosą doraźną ulgę w dolegliwościach. Sprawdzą się tu również uniwersalne maści chłodzące. Ponadto, w czasie rekonwalescencji warto dbać o nawodnienie, jak też suplementację witaminy C. Można również zastosować okłady z liści młodej kapusty bądź kąpiel w solance.
Dobrą metodą zarówno na profilaktykę, jak i poprawę ogólnej sprawności nadgarstków (a także łokci) będą proste ćwiczenia, które można wykonywać w domu, bez użycia dodatkowych akcesoriów. Ważna w tym przypadku będzie regularność.
Nadwyrężenie nadgarstka – ile trwa?
Czas trwania dolegliwości będzie uzależniony od genezy i specyfiki urazu, ale również od tego jak szybko podejmiemy działania ze swojej strony. Szybsza reakcja skróci czas leczenia i powrotu do sprawności.
Dodaj komentarz