Cukrzyca typu MODY – poznaj jej przyczyny

Cukrzyca typu MODY jest rzadką chorobą uwarunkowaną genetycznie. Czym się objawia? Jak ją rozpoznać i leczyć? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Rodzaje cukrzycy

Podstawowy podział na cukrzyce dotyczy cukrzycy typu 1 i 2. Cukrzycę typu 1 zwykle wyróżniają gwałtowne objawy, takie jak śpiączka ketonowa. Najczęściej jednak pacjenci borykają się z typem cukrzycy 2. Dotyczy ona aż 80% przypadków i często jest skutkiem otyłości. Rzadziej spotykaną odmianą jest cukrzyca typu MODY.

Cukrzyca typu MODY

Według szacunkowych danych cukrzyca typu MODY dotyczy od 1 do 5 % przypadków cukrzycy. Na ogół dotyka ona osób młodych między 10 a 30 rokiem życia. Za jej wystąpienie odpowiadają mutacje różnych genów, opisane jako MODY 1, 2, 3, 4, 5, 6. Najczęściej spotykane są cukrzyca typu MODY 2 i MODY 3.

Cukrzyca typu MODY przyczyny

Cukrzyca typu MODY jest uwarunkowana genetycznie, prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 50%. Wynika ona z mutacji pojedynczego genu, który odpowiada za wydzielanie insuliny.

Po czym poznać cukrzycę typu MODY?

Pierwsze objawy są zwykle dla pacjenta nieodczuwalne, jednak chorobę można wykryć przez badanie poziomu glukozy. Lekarz zauważy w wynikach stan podwyższonego poziomu glukozy we krwi, który przez dłuższy czas utrzymuje się na wyższym poziomie. Jest to tak zwana hiperglikemia.

W diagnostyce zwraca się uwagę na takie elementy, jak:

  • Oznaczenie glikemii przygodnej – wynik powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l)
  • Oznaczenie stężenia glukozy na czczo – wynik powyżej 126 mg/dl (7,0 mmol/l)
  • Doustny test tolerancji glukozy (OGTT) – wynik stężenia glukozy w 120 minucie powyżej 200 mg/dl (11,1 mmol/l)

Zdarzają się objawy typowe dla cukrzycy, takie jak nadmierna senność i zmęczenie, spadek masy ciała, zmiany apetytu czy większe pragnienie.

Choroba ta występuje u osób szczupłych i na ogół diagnozuje się ją w 2 lub 3 dekadzie życia.

W przypadku cukrzycy MODY 2 choroba może zacząć się już we wczesny dzieciństwie, nie zawsze jednak wymaga ona leczenia. Dodatkowe objawy to zaburzenia rozwojowe nerek lub gruczolaki wątroby.

Leczenie cukrzycy typu MODY

Każdy typ cukrzycy wymaga nieco innego leczenia. Należy pamiętać, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Często nie wymaga specjalnego leczenia, a jedynie właściwej diety oraz kontrolowania stanu zdrowia. Czasem konieczne jest podawanie leków, w zależności od typu choroby, ale o tym decyduje diabetolog.

Kluczowa dieta

Dieta stanowi ważny element leczenia cukrzycy każdego typu. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i zdrowe odżywianie.

Zaleca się produkty o niskim indeksie glikemicznym, ponieważ dzięki temu posiłek nie powoduje gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na insulinę. W diecie dobre będą również produkty z dużą zawartością błonnika oraz produkty o niższej zawartości cukru. Powinno się również unikać tłuszczów. W miarę możliwości posiłki należy spożywać często, ale w niewielkich ilościach.

Do diety cukrzycowej warto również włączyć zioła wspomagające leczenie, takie jak kozieradka czy morwa.

Więcej przydatnych informacji na temat leczenia cukrzycy znajdziesz na stronie https://www.szkoladiabetyka.pl/cukrzyca/cukrzyca-mody/.