Tatry Słowackie – atrakcje, miasta, co warto zobaczyć?

Tatry Słowackie - atrakcje

Tatry to piękne góry. Każdy miłośnik zdobywania szczytów powinien się w nie wybrać. Niestety w polskiej części leży ich zdecydowana mniejszość. Raptem 175 km² powierzchni Tatr leży po polskiej stronie, natomiast znaczna większość, bo aż 610 km² należy do Słowacji. Dlatego by w pełni cieszyć się tymi górami, należy wędrować szlakami znajdującymi się u naszych sąsiadów.

Tatry Słowackie – atrakcje

Na pewno dla miłośników gór, największą atrakcją jest zdobywanie górskich szczytów. Najważniejsze z pewnością będzie dla nich zdobycie najwyższego szczytu najwyższego szczytu –Gerlach. Inne szczyty, które powinny zostać podczas pobytu na Słowacji zdobyte, to na przykład Baraniec, Durny Szczyt, Lodowy Szczyt, czy Mała Wysoka.

Jednak Tatry Słowackie, to nie tylko, choć w głównej mierze, wędrówka po górach. Dla osób, które nie lubią, bądź też z przyczyn zdrowotnych nie mogą chodzić po wzniesieniach górskich, również czeka pełno atrakcji. Poniżej znajdzie się kilka podpowiedzi, które odpowiadają na pytania: gdzie jechać oraz co zobaczyć w Tatrach Słowackich?

1. Kolej

Niektórzy ośmielają się twierdzić, że linie kolejowe opasają Tatry. Dzięki wspaniałym połączeniom można podróżować niemal do każdego miejsca! To wspaniała opcja, gdyż z okien pociągu można podziwiać wspaniałe widoki i górskie szczyty, bez konieczności wchodzenia na nie.

2. Stary Smokowiec

Najstarsza tatrzańska osada turystyczna, w której odbywają się mistrzostwa w artystycznym rzeźbieniu w lodzie, Tatry Ice Master. Posiada zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć (Hotel Grand, Villa Flóra). Nad miejscowością góruje masyw Sławkowski Szczyt, który przy okazji pobytu w wiosce można zdobyć.

3. Ždiar

Miejscowość położona zaledwie 12 kilometrów od granicy polsko-słowackiej. Charakteryzuje się żywym folklorem górskim. Słynie również z jednej z najpopularniejszych górskich atrakcji: Chodnik Koronami Drzew.

4. Szczyrbskie Jezioro

Jeden z najpopularniejszych kurortów, który słynie z przepięknego jeziora, które można obejść, podziwiając górską panoramę. Mieści się tu też kompleks skoczni narciarskich.

5. Jaskinie

Będąc w Tatrach warto odwiedzić jaskinie, których jest bardzo dużo. Na przykład Cień Księżyca, najdłuższą tatrzańską jaskinię. Szczególne wrażenie robi podziemna sala wewnątrz jaskini, zwana Tatra Open.

6. Narty

Warto przyjechać, by poszusować na nartach. Największym ośrodkiem narciarskim jest Tatr jest Jasná położona u podnóża góry Chopok.

7. Baseny termalne i aquaparki

Niektóre to aquaparki z prawdziwego zdarzenia, inne to kameralne obiekty. Dla każdego coś miłego, warto przyjechać popluskać się w wodzie z widokiem na góry.

8. Tatry Wysokie

Czyli Tatry od strony słowackiej, z najwyższym szczytem całych Tatr. Warto je zobaczyć, gdyż posiadają piękny, alpejski charakter.

Nocleg w Tatrach Słowackich

Trzeba zdać sobie sprawę, że im bliżej popularnych miejscowości turystycznych, tym będzie drożej. Nie zawsze też to musi być hotel. Nie mogąc znaleźć odpowiadającego miejsca, zawsze można zanocować w schronisku. Niektóre osoby prywatne z podnajmowania pokoi, czy też nawet całego mieszkania turystom zrobiły sobie dodatkowy zarobek. Szukając noclegu pod hasłem pensjonat Tatry nierzadko można znaleźć ofertę z wyżywieniem. Dla osób lubiących oryginalność polecane są domki Tatry, które można znaleźć na stronie.

Będąc w polskiej stolicy Tatr i mając tylko jeden wolny dzień warto zastanowić się, czy nie wyruszyć na wyprawę na Słowację. To nieco inne góry od naszych, choć niby się tak samo nazywają. Nasi sąsiedzi posiadają też liczne atrakcje na Słowacji w okolicach Zakopanego, jak winne szlaki, czy Koszyce. To blisko granicy, więc odwiedzenie naszych sąsiadów nie będzie trudne!