Budapeszt na weekend – jakie atrakcje zobaczyć w stolicy Węgier?

Budapeszt na weekend - jakie atrakcje zobaczyć w stolicy Węgier?

W czasach otwartych granic, cała Europa nawet na weekendowy wyjazd stoi przed Tobą otworem. Jeśli nie masz pomysłu gdzie wybrać się na krótki odpoczynek za granicą to mamy dla Ciebie gotowy pomysł na weekend w jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. Zapraszamy na city break po Budapeszcie!

Jak dojechać do Budapesztu?

Do Budapesztu najszybciej dostaniesz się samolotem. Lot z Warszawy trwa niespełna półtora godziny. Bilety na podróż warto rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. Za podróż w obie strony możesz wtedy zapłacić mniej niż 200 złotych.

By obniżyć koszty pobytu warto zaopatrzyć się również w budapesztańską kartę miejską. Uprawnia ona do bezpłatnego korzystania z transportu publicznego w mieście oraz zapewnia zniżki na bilety wstępu do większości popularnych obiektów turystycznych.

Ciekawe miejsca na weekend w Budapeszcie – 10 sprawdzonych propozycji

1. Góra Gellerta

Na jej szczycie znajduje się Cytadela, wpisana wraz z całym wzgórzem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spod jej murów roztaczają się wspaniałe widoki na Budzińskie wzgórza oraz płaski jak naleśnik Peszt. Dostrzeżesz stąd ogromny gmach Parlamentu oraz słynne mosty na rzece Dunaj. Zwykle spotkasz tu dużo ludzi, gdyż jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych miasta. Oprócz Cytadeli na szczycie znajduje się też sporych rozmiarów Pomnik Wolności. Przedstawia on kobietę, trzymającą nad głową palmowy liść i upamiętnia wszystkich poległych za wolność Węgier.

2. Dzielnica Zamkowa

Obszar Dzielnicy Zamkowej w całości jest wpisany jest na listę UNESCO. Główną atrakcją jest położony na wzgórzu Zamek Królewski. Wygodnie dostaniesz się tu kolejką, której dolna stacja znajduje się niedaleko Mostu Łańcuchowego. Bez problemu wejdziesz tu też pieszo. Trasa nie jest długa, ani wymagająca kondycyjnie. Samo wejście na Wzgórze Zamkowe jest darmowe, płatne są jedynie muzea. Niedaleko zamku znajduje się pełen przepychu neogotycki Kościół Macieja. By wejść do środka Świątyni warto ustawić się w sporej kolejce oczekujących. Wstęp jest dodatkowo płatny.

Kolejna atrakcja Dzielnicy Zamkowej to Baszta Rybacka. Budowla spełnia rolę tarasu widokowego, choć została wybudowana w miejscu dawnych murów obronnych. Większa część trasy spacerowej jest dostępna za darmo. Jedynie wejście na najwyższy poziom jest dodatkowo płatne.

3. Parlament

To symbol Budapesztu. Jego imponujących rozmiarów budowla zachwyca przepięknie zdobioną fasadą. Najokazalej prezentuje się z przeciwległego brzegu Dunaju. Wnętrza Parlamentu udostępnione są do zwiedzania dla turystów.

4. Wyspa Małgorzaty

Dostaniesz się tu z obu stron rzeki Mostem Małgorzaty. Wyspa to zielone płuca Budapesztu, będące miejscem odpoczynku zarówno dla turystów jak i mieszkańców miasta. Zachwycisz się tutejszymi parkami i fontannami.

5. Plac Bohaterów

Jeden z najważniejszych i największych placów w Budapeszcie. Niemal od stu lat zdobi go Pomnik Tysiąclecia. Po obu stronach placu mieszczą się też okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych i Pałacu Sztuki.

6. Lasek miejski

Wspaniałe miejsce na odpoczynek od gwaru miasta. Na rozległym terenie znajdziesz sztuczne jeziorko i bajkowy Zamek Vajdahunyat z XIX wieku. Idealne miejsce na popołudniowy piknik.

7. Bazylika Świętego Stefana

Największa świątynia w Budapeszcie. Jej budowa trwała aż 50 lat. Potężna, złocista kopuła robi ogromne wrażenie. W wybranych godzinach Kościół udostępniany jest do zwiedzania bezpłatnie. Opłata pobierana jest jedynie za wejście na widokową antresolę, która znajduje się na samej kopule.

8. Wielka Synagoga

Największa synagoga w całej Europie i trzecia pod względem wielkości na świecie. Poza samą świątynią do zwiedzania udostępniono Muzeum Żydowskie. Warto też zatrzymać się na chwilę zadumy przy pomniku pomordowanych Żydów.

9. Most Łańcuchowy

Pierwszy stały most, który połączył niegdyś Budę z Pesztem. Na jego obu brzegach znajdują się charakterystyczne kamienne rzeźby lwów.

10. Ulica Vaci

Główna ulica handlowa Budapesztu. Znajdziesz tu mnóstwo eleganckich i drogich butików znanych światowych marek. Na końcu ulicy znajduje się słynna Hala Targowa, gdzie zakupisz najwspanialsze pamiątki z wizyty w Węgrzech.

Koniecznie zobacz też Budapeszt nocą. Miasto wtedy cichnie, a oświetlone mosty i budynki cudownie odbijają swoje fasady w wodach Dunaju. Gwarantuję, że ten widok zostanie Ci w pamięci na zawsze!

Weekend za granicą pozwoli Ci poznać inną kulturę. W dzisiejszym świecie podróżowanie między krajami jest łatwe i przyjemne. Wyjazd na weekend to idealny sposób, by naładować baterie na kolejny tydzień. Na co więc czekasz? Pakuj walizkę i w drogę!