Bardzo mały salon w bloku – aranżacja i pomysły

Bardzo mały salon w bloku

Nawet bardzo mały salon w bloku będzie stanowić centrum mieszkania dla domowników i odwiedzających gości. To w nim spotyka się cała rodzina, by pobyć ze sobą i omówić bieżące sprawy, tam przyjmuje się gości i miło spędza czas, ale też bywa, że salon zamienia się w domową świetlicę, gdzie dzieci odrabiają lekcje, bawią się, grają w gry i czytają. Na wszystkie te funkcjonalności musi znaleźć się miejsce, bez względu na powierzchnię pomieszczenia. Dommania.pl – wyposażenie salonu w jednym miejscu.

Jak urządzić mały salon w bloku?

Nie ma oczywiście jednego przepisu na aranżację salonu o niewielkiej powierzchni, niemniej łatwo przytoczyć kilka dobrych rad, które sprawią, że salon nabierze wszystkich potrzebnych funkcjonalności a jednocześnie zaspokoi zmysł estetyki  użytkowników. Przystępując do projektowania aranżacji takiego pomieszczenia jak salon w bloku warto trzymać się kilku sprawdzonych zasad.

Przede wszystkim można zacząć od wytyczenia ciągów komunikacyjnych w pomieszczeniu. Jeżeli salon łączy się z kuchnią, trzeba zadbać o swobodne przejście w obie strony. Muszą zostać zachowane wszystkie ścieżki komunikacji pomiędzy pozostałymi pomieszczeniami, nie można ich zastawiać.

Jak wybrać meble do małego salonu w bloku?

Meble do małego salonu w bloku należy wybierać z niezwykłą ostrożnością. Oglądając je w wielkim salonie meblowym wszystkie wydają się małe, a dopiero po przywiezieniu do domu widać ich masywność. Dlatego kupując nowe meble do salonu najpierw powinno się dokładnie obmierzyć każdą ze ścian, sprawdzić odległości pomiędzy poszczególnymi elementami aranżacji, jednym słowem dobrze przygotować się do zakupu.

Aby salon spełnił swoją funkcję wypoczynkową musi znaleźć się w nim stolik kawowy, sofa, prawdopodobnie telewizor oraz szafka z półkami, na których stawia się zwykle książki, bibeloty czy kwiaty. W małym salonie sprawdzają się jasne kolory mebli, chociaż tapicerka sofy w duże geometryczne wzory sprawi, że przykuje ona wzrok i zniweluje ewentualną ciasnotę pomieszczenia.

Aranżacja małego pokoju dziennego w bloku

Na początku prac aranżacyjnych koniecznie należy nazwać wszystkie funkcje, jakie ma pełnić salon. Bywa, że przyjmuje on również na siebie funkcję jadalni, szczególnie wtedy, gdy salon łączy się z kuchnią, w które nie ma już miejsca na stół. Mały salon w bloku ze stołem to coraz częściej stosowany w domach zabieg aranżacyjny.

W takim przypadku trzeba pamiętać o spójności estetycznej obu pomieszczeń. Powinna łączyć je ta sama podłoga, z ewentualnie wąskim fragmentem bardziej odpornym, chociaż nie jest to konieczne. Również styl i kolorystyka mebli powinna być spójna, tak by obie przestrzenie wizualnie stanowiły jedność. Dzięki temu, pomimo różnych funkcji, optycznie nie będą ze sobą konkurowały.

Światło w małym salonie w bloku

Niezwykle istotnym aspektem w małym salonie jest światło. Wydaje się, że z uwagi na jego wielkość oświetlenie nie wymaga szczególnych starań, tymczasem wręcz przeciwnie. Warto wykorzystać właśnie oświetlenie do wyodrębnienia poszczególnych stref salonu poprzez zastosowanie kilku technik oświetlenia: światłem górnym, bocznymi, stojącymi a nawet przypodłogowymi, szczególnie, gdy na końcu znajduje się kuchnia.